Mājas > Jaunumi > Saturs

Ķīniešu tējas kultūra

Dec 12, 2017

Fortop tea culture.jpg

Tējas kultūra ir daļa no ķīniešu tradicionālās kultūras, kā arī svarīgs tilts, kas savieno Ķīnas vulgāru kultūru un tautas kultūru. Ķīniešu kultūrā "dzeja un glezniecība, dzēriens un tēja" ir zinātnieku literārās mācības, bet "malkas, rīsu, cepamo eļļu, sāli, sojas pupiņu mērci, etiķi un tēja" ir ikdienas sabiedrības priekšmeti. Tēja ir vienīgā tautas kultūras un rafinētas kultūras krustošanās vieta. Nelielā tējas lapu satur daudz kultūras faktoru.

Tējas kultūru var uzskatīt par ķīniešu tradicionālās kultūras ārējo izpausmi. Senajā laikmetā ir vecs, kas teica "patiesības vai filozofiskās teorijas realizāciju, tējas pagatavošanā". Tējas kultūra ir saistīta ar "konfucianismu, budismu un daoismu", kas ir ķīniešu tradicionālās kultūras pamats. Visi šie serdeņi ir nedalāmi saistīti ar tējas kultūru - konfucianisms savienojas ar tievu kultūru mērenībā, kurai seko konfucionisms, bet "harmonija" ir visizplatītākā tējas filozofijas koncepcija. Taoisms ir līdzīgs tējas kultūrai dabā. Lao Tse teica: "Tao veids seko dabai", bet tējas degustācija uzsver arī vienaldzību uz slavu vai dabu, saglabā sākotnējo garšu un garšu. Attiecības starp tēju un budismu ir tuvākas, "budismam un tējai ir tāda pati garša". Abas no tām centīsies degustēt pašreizējo un pēkšņu apgaismību. Tādējādi var teikt, ka mēs ķeriski baudām ķīniešu tēju.

Daudzi ķīniešu dzejnieki dod priekšroku tējai, tēja ir svarīga saikne ar emocijām. "Daudzi dzejnieki ir tējas dzērāji kopš seniem laikiem." Su Shi ne tikai uzrakstīja daudz dzejoļu par tēju, bet arī nosūtīja labu tēju saviem draugiem. Lu Tu esi čeps rakstot dzejoļus par tēju. Senajā kultūrā tēja tiek ņemta par dzejoli un gleznām, kas cieši saistītas ar tēju. Cilvēkiem ir vajadzīga poētiska dzīve.

Tējas kultūra nepārtraukti tiek mantota Ķīnā. Tēja rakstīta literatūrā jau sen, kad Shen Nong izbaudīja simts garšaugu. Tajā laikā to izmantoja kā zāles, un pēc tam pastāvīgi attīstījās pastāvīgā un tējas ceremonijā. Tang dinastijā tika izveidota tējas ceremonija, kad Lu Yu sāka rakstīt tējas ceremoniju, lai aprakstītu tējas vēsturi un funkcijas. Lauksaimniecības laikmetā tēja ir augstākās klases produkts starptautiskajā tirdzniecībā. Piemēram, ļoti svarīgs tirdzniecības ceļš senajā Ķīnā ir pazīstams kā "Senās tējas zirgu ceļš", kas saista Ķīnu ar Rietumāziju, Vidusāziju, Vidusāziju vai pat Eiropu.

Mūsdienās ķīniešu dzīvesveids ievērojami mainās, tējas kultūru forma un saturs arī ir daudz. Jauniešiem, piemēram, dzerot Honkongas stila piena tēju, kā arī Taivānas pērļu piena tēju, kas ir tradicionālās ķīniešu kultūras nepārtrauktība, parādījās jauna kultūra, tējas ekstrakta ekstrakcijas process arī aizvien biežāks. Piemēram, tējas polifenols un citas aktīvās sastāvdaļas, kas iegūtas no tējas, tiek izmantotas kosmētikai, veselības aprūpes produktiem un Zaļās barības piedevām.

Pētnieki nav tējas kultūras veidotāji, un ikviens no mums, kas dzer tēju, rada ķīniešu tējas kultūru. Tējas dzeršana ir veselīgs dzīvesveids, kas padara cilvēkus mierīgu, mazina trauksmi mūsdienu sabiedrībā. Tēja ļauj nomierināties, saskaroties ar cilvēka dzīvības problēmām.