Mājas > Zināšanas > Saturs

Tomātu labumi

Dec 08, 2017

Veselības pabalsti

Tomāti ir dārgumi no bagātībām, kad runa ir par to antioksidantu priekšrocībām. Attiecībā uz tradicionālajiem antioksidantiem tomāti nodrošina lielisku daudzumu C vitamīna un beta karotīna; ļoti labs minerālmangāna daudzums; un labs daudzums E vitamīna.

 

1. Kardiovaskulārais atbalsts

Samazināts sirds slimību risks ir ieguvums veselībai, kurā tomāti patiešām izceļas. Ir divi pētījumu pamatvirzieni, kas atkārtoti saistīja tomātus ar sirds veselību. Pirmā pētījumu rinda ir saistīta ar antioksidantu atbalstu, un otrajā pētījumu virzienā ietilpst tauku satura regulēšana asinsritē.

 

Nevienai ķermeņa sistēmai nav lielākas antioksidantu aizsardzības vajadzības nekā sirds un asinsvadu sistēmai. Sirds un asinsrites ir atbildīgas par skābekļa ieelpošanu caur plaušām un cirkulēšanu visā ķermenī. Lai saglabātu šo skābekļa daudzumu, antioksidantu barības vielas ir vajadzīgas pietiekamā daudzumā. Šeit ir vērts atzīmēt, ka tradicionālie vitamīnu antioksidanti, piemēram, E vitamīns un C vitamīns, dažkārt tiek ignorēti tomātiem, pateicoties to unikālajam barības piedevas sastāvam. Tomēr E vitamīns un C vitamīns nodrošina kritisku antioksidantu atbalstu sirds un asinsvadu sistēmās, un tie ir nozīmīga daļa no devas, ko mūsu ķermeņa veselība rada. Tas ir karotinoīds likopēns, tomēr tas ir pievērsis vislielāko uzmanību, jo tomāti ir galvenie antioksidanti un sirds uzturvielas. Likopēns (un saistītā barības vielu grupa) spēj palīdzēt samazināt lipīdu peroksidācijas risku asinīs. Lipīdu peroksidēšana ir process, kurā ar skābekli tiek bojāti tauki, kas atrodas šūnu membrānās, kas atrodas uz asinsrites vai tauki, kas tiek pārvietoti pa asinīm. Šo bojājumu var salabot, ja tas tiek turēts vadāmā līmenī.

 

Otrā pētījuma līnija, kas saisto tomātus ar sirds veselību, ietver tauku satura regulēšanu asinīs. Ir pierādīts, ka tomātu uzturs uztura, tomātu ekstraktu patēriņš un papildinājums ar tomātu fitonetiem (piemēram, likopēns) uzlabo tauku saturu mūsu asinīs. Konkrēti, ir pierādīts, ka tomātu uzņemšana samazina kopējo holesterīna līmeni, pazemina ZBL holesterīnu un samazina triglicerīdu līmeni. Ir pierādīts, ka arī samazina holesterīna molekulu uzkrāšanos makrofāgu šūnās. (Makrofāzijas šūnas ir tāds balto asins šūnu veids, kurš iedarbojas uz darbību, kad oksidatīvs stresu asinīs kļūst pārāk augsts, un makrofāgu aktivitāte, ieskaitot holesterīna uzkrāšanos, ir priekšnoteikums aterosklerozes attīstībai.) Daudzi fitīna taukvielas tomātos varētu būt saistīti ar mūsu asins tauku līmeņa uzlabošanos. Zinātnieki patlaban aktīvi pētījuši divus mazpazīstamus fitonetiemprezentus - vienu, ko sauc par eskuļozīdu A un otra - 9-okso-oktadekadijonskābi, kā tomātu fitoneutantiem, kas ir īpaši svarīgi asinīs regulējumam asinīs.

 

Vēl viena joma, kurā pieaug interese par tomātiem un sirds veselību, ietver asins šūnas, ko sauc par trombocītiem. Trombocītu šūnu pārmērīga sakraušana var radīt problēmas mūsu asinsritē, ņemot vērā bloķēšanu un nevēlamu asinsreces, un šī sarežģītā sirdsdarbības saglabāšana ir svarīga, lai novērstu šo pārlieku lielo asinsspiedienu. Ir pierādīts, ka daudzi tomātu pārtikas produkti tomātos palīdz novērst trombocītu šūnu pārmērīgu saķeri. (Šo spēju parasti sauc par "antiagregācijas efektu.") Kopā ar citiem iepriekš aprakstītajiem sirdsdarbības pabalstiem šī tomātu regulējošā trombocītu ietekme dod tiem unikālu stāvokli, lai palīdzētu mums optimizēt mūsu sirds un asinsvadu veselību.

 

2. Atbalsta kaulu veselību

Kaulu veselība ir vēl viena joma, kurā pieaug interese par tomātu pētniecību. Interesanti, ka tomātu uzņemšanas saistība ar kaulu veselību ietver bagātīgu antioksidanta piedāvājumu tomātos. Mēs ne vienmēr domājam par antioksidantu aizsardzību kā svarīgu kaulu veselībai, bet tā ir; un tomātu likopēnam (un citiem tomātu antioksidantiem) var būt īpaša loma šajā jomā. Nesen veiktā pētījumā, tomātu un citos likopēna uztura avotos nelietoja no sieviešu pēcmenopauzes perioda diētas 4 nedēļas, lai noskaidrotu, kāda ietekme uz kaulu veselību ir likopēna ierobežojumam. 4. nedēļas beigās sievietes pētījumā sāka parādīties paaugstinātas oksidatīvā stresa pazīmes kaulos un nevēlamās izmaiņas kaulaudos. Mēs ceram redzēt papildu pētījumus šajā jomā, kas, cerams, precīzi noteiktu, kādi tomātu daudzuma līmeņi vislabāk palīdz aizsargāt kaulu audus.

canned-peeled-tomato.jpg

3. Pretvēža priekšrocības

Kamēr nav labi izpētīti visi vēža tipi, tomāti ir atkārtoti parādīti, lai sniegtu mums priekšrocības, kas saistītas ar vēzi. Nevajadzētu būt pārsteidzošiem attiecībā uz tomātiem kā pret vēzi saturošu pārtiku, jo tomātu antioksidantiem ir ļoti liels pētījumu apjoms un mazāks, bet joprojām nozīmīgs daudzums pētījumu par tomātu pretiekaisuma barības vielām. Daudzu vēža veidu risks rodas ar hronisku oksidatīvo stresu un hronisku nevēlamu iekaisumu. Šī iemesla dēļ pārtikas produkti, kas mums nodrošina spēcīgu antioksidantu un pretiekaisuma atbalstu, bieži vien ir pārtikas produkti, kas parāda vēža profilakses īpašības.

 

Prostatas vēzis ir vislabāk pētāmā vēža tips saistībā ar tomātu uzņemšanu. Žūrijas spriedums šeit ir skaidrs: tomāti noteikti var palīdzēt mazināt prostatas vēža risku vīriešiem. Viena no galvenajām tomātu barības vielām, kuras uzmanība tika pievērsta prostatas vēža profilaksei, ir alfa-tomāts. Alfa-tomatīns ir saponīna fitoneutsicīns, un tas pierāda spēju mainīt vielmaiņas aktivitāti prostatas vēža šūnu attīstībā. Ir arī pierādīts, ka tas ierosina ieprogrammētu šūnu nāvi (apoptozi) prostatas vēža šūnās, kas jau ir pilnībā izveidotas. Pētījumi ar alfa-tomātīnu tika veikti arī attiecībā uz nesīkšūnu plaušu vēzi ar līdzīgiem konstatējumiem.

Līdztekus prostatas vēža un nesīkšūnu plaušu vēzim, aizkuņģa dziedzera vēzis un krūts vēzis ir divas vislabāk izpētītās jomas, kas saistītas ar tomātiem un vēža risku. Pētījumi par tomātiem un krūts vēža risku lielā mērā koncentrējas uz karotinoīdu likopēnu, un ir pietiekami labi dokumentēts krūts vēža riska samazinājums saistībā ar likopēna devu.

 

4. Citi veselības pabalsti

Kamēr netika rūpīgi pētīti, jo šajās citās antioksidantu atbalsta, kardiovaskulāro līdzekļu un pretvēža priekšrocību jomās ir svarīgi minēt vairākus citus veselības aizsardzības aspektus attiecībā uz tomātiem. Diētas, kas ietver tomātus, vairākos pētījumos ir saistītas ar samazinātu dažu neiroloģisko slimību (tostarp Alcheimera slimības) risku. Dažos pētījumos ar samazinātu aptaukošanās risku ir saistīta arī tomātu saturoša diēta.

 

Uztura profils

Sekojošā tabula parāda barības vielas, kurām šis pārtikas produkts ir vai nu lielisks, ļoti labs vai labs avots (zem tabulas ir tabula, kas izskaidro šīs kvalifikācijas). Ja uzturviela nav minēta tabulā, tas nenozīmē, ka pārtikas produkts to nesatur. Tas vienkārši nozīmē, ka barības viela netiek nodrošināta pietiekamā daudzumā vai koncentrācijā, lai atbilstu mūsu vērtēšanas kritērijiem. Tagad, atgriežoties pie diagrammas, varat apskatīt barības vielas nosaukumu, lai atrastu piedāvātās barības vielas daudzumu, procentos norādīto dienas daudzumu (DV%), uzturvielu blīvumu, ko mēs aprēķinājām attiecībā uz šo pārtiku un barības vielu , un reitingu, ko mēs izveidojām mūsu vērtēšanas sistēmā. Lielākajai daļai mūsu barības vielu novērtējumu mēs pieņēmām pārtikas produktu marķēšanas valsts standartus, kas atrodami ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.