Mājas > Zināšanas > Saturs

Vai zivju konservi ir veselīgi?

Sep 03, 2019

Zivis ir bagātas ar uzturu ne tikai tāpēc, ka olbaltumvielu saturs ir augsts, viegli sagremojams, satur B vitamīnus un kalciju, cinku, selēnu, jodu un citas minerālvielas, bet arī tāpēc, ka taukos ir daudz omega 3 taukskābju, kas ir izdevīgi lai novērstu sirds un asinsvadu un smadzeņu asinsvadu slimības un veicinātu intelektuālo attīstību. Tomēr vai zivju uzturvērtība mainās, ja tās konservē?

Zivis ir bagātas ar olbaltumvielām un dažādām barības vielām, ļoti zemu skābumu, īpaši viegli baktēriju pavairošanai, tāpēc konservēšana jāveic arī sterilizācijā pie 115 - 121 ℃ augstas temperatūras un augsta spiediena. Šādas augstas temperatūras maz ietekmē olbaltumvielas, bet liek zaudēt daudz tajā esošo B vitamīnu. Tāpēc zivju konservos B1 vitamīna saturu var samazināt līdz apmēram pusei svaigu zivju, ilgstošā uzglabāšanā tas tiks samazināts vēl vairāk.

Tomēr katram trūkumam ir savas priekšrocības. Augsta temperatūra un augsta spiediena kauli padara kaulus mīkstus un kraukšķīgus, ļaujot tajos esošajam kalcijam izšķīst lielos daudzumos. Tā rezultātā kalcija daudzums zivju konservos palielinājās vairāk nekā 10 reizes, salīdzinot ar svaigām zivīm, un netika zaudēti dzelzs, cinks, jods, selēns un citi minerāli. Tātad ēst zivju konservus ir jēga no minerālu piedevām.

Zivju konservi var ilgt līdz 24 mēnešiem, par ko daudzi patērētāji uzskata, ka tas satur konservantus. Ne īsti. Konservi ir svarīga pārtikas pārstrādes metode, kas ir izejvielu ievietošana slēgtā traukā pēc izplūdes, apstrādājot ar augstu temperatūru, nogalina dažādus mikroorganismus un baktērijas, iznīcina fermentu darbību, novērš ārēju piesārņojumu un skābekli, lai saglabātu ēdiens ir stabils un ilgstoši ēdams. Tā rezultātā lielākajā daļā zivju konservu nav konservantu, un patērētāji tos var droši ēst.

Bet, ēdot zivju konservus, esiet piesardzīgs un neēdiet vairāk par divām kannām nedēļā (katrā no tām ir apmēram 225 grami zivju); Starp tām ceptām un kūpinātām zivīm bija labākas ne vairāk kā 1 kārba; Grūtniecēm, barojošām mātēm un maziem bērniem nevajadzētu ēst pēc iespējas vairāk. Cilvēkiem, kuriem patīk ēst zivju konservus, jāpievērš uzmanība sabalansētam uzturam, jāēd vairāk svaigu dārzeņu, augļu, pupiņu un jamss, jāuzlabo piesārņojuma novēršanas spējas, lai ilgstoši izvairītos no liela daudzuma zivju konservu patēriņa, par veselību. Ēdot zivju konservus, esiet piesardzīgs un neēdiet vairāk par divām kastēm nedēļā.